pondělí 2. prosince 2019

10.ročník šachového turnaje O pohár krále Tvarůžka

10.ročník šachového turnaje O pohár krále Tvarůžka

Tvarůžkovým králem je FM Vrána

Ladislav Spurný

Máte rádi charakteristickou vůni olomouckých tvarůžků?! Pak jste se měli v sobotu 30. listopadu zúčastnit 10. ročníku rapid turnaje v Lošticích, který se hrál tempem 20 minut na partii a jehož se zúčastnila bezmála stovka šachistů. Jubileum se vydařilo, jak se sluší a patří – soutěž byla bojovná a napínavá do posledních okamžiků.

„S návštěvou jsem maximálně spokojen. Na startu se prezentovalo 97 hráčů, což je dosavadní účastnický rekord. Původně bylo přihlášených 120 jedinců, ale na poslední chvíli někteří zřejmě změnili své plány, to se stává všude. I tak byl sál naplněn a k vidění byly partie, kde se nic nedávalo zadarmo,“ pochvaloval si jeden z organizátorů David Kofránek.

Zahájení klání se i letos neslo v aristokratickém a slavnostním duchu. Přítomné hosty totiž osobně uvítalo jeho veličenstvo král Tvarůžek po boku s místní starostkou Šárkou Havelkovou Seifertovou a zdejším řezbářem Jaroslavem Benešem. Ten je autorem věhlasného loštického Betlému a pořadatelům věnoval hlavní trofej pro vítěze.

Zatímco paní starostka i jeho výsost se omezili na krátkou zdravici, mistr řezbář přenesl oslavnou báseň, jejímž je autorem a následně několik šachovnic symbolicky pokřtil hoblinami ze své dílny. Úvod to byl nevšední a hráči, kteří se dobře bavili, jej odměnili bouřlivým potleskem.

V roli rozhodčího opětovně účinkoval všem dobře známý Karel Volek, který přece jen tu a tam nějakou tu nesrovnalost musel řešit. K výborné organizaci a spokojenosti všech pak jistě přispěl i oběd, sestávající z vývaru a řízku s bramborovým salátem, a zejména skvěle zásobený bufet. Zde se jako hlavní specialita – jak jinak v Lošticích – podával chléb s máslem a tvarůžky, které doplnila i tlačenka s pivem či nealko nápoji. O kulturní rozměr se pak postarali bratři Kolářovi, mladí mohelničtí šachisté, kteří v polední pauze všem zpříjemnili konzumaci jídla svým kytarovým vystoupením. 

A konečně – bohatý cenový fond v závěru soutěže zajistil, že nějakou tu drobnost si domů odnesl každý.V roli favorita se prezentoval FM Tomáš Cagašík (2238), mimochodem vítěz prvního ročníku tohoto turnaje před deseti lety. „Samozřejmě, že by bylo krásné navázat na svůj úspěch po uplynutí dekády. Ale budu to mít těžké. Role favorita je nezřídka nevděčná. Mám tu poměrně hodně zdatných konkurentů. Výhodou je, že s mnohými z nich se velmi dobře znám, vím, jak hrají a co mohu čekat. Ale to mi body ještě samo o sobě nezajistí. Očekávám, že turnaj bude velmi bojovný a nekompromisní. Nechám se překvapit, jak to dopadne,“ podělil se o úvodní dojmy Cagašík.

Nebyl ale sám, kdo se cítil ve formě. Sympaticky, s úsměvným nadhledem vzal předstartovní napětí Roman Závůrka (2170). „Třeba si na konci zase chvilku popovídáme,“ dobíral si mě a narážel na skutečnost, že zhruba před měsícem jsem jej zpovídal coby vítěze tradičního rapidu OPEN Mohelnice. Dvojitý úspěch bych mu samozřejmě přál. A když jsme do sebe o něco později v davu strčili po třetím kole, prohodil jen laškovné: „Ne, ještě je moc brzo.“ K okruhu dalších favoritů pak patřil i FM Fantišek Vrána (2216), jehož je poměrně obtížné ptát se na cokoliv, protože většinou je skoupý na slovo. A trojlístek hlavních uchazečů o první pozici doplnil ještě Ladislav Vaněk (2165). Ten hrál přímo po noční směně, přesto však hýřil dobrou náladou a překypoval energií.

Na Cagašíkova slova pak došlo. Boje byly velmi nekompromisní a tak vyrovnané, že i před posledním kolem nebylo zdaleka nic rozhodnuto. Nejlépe začal Vrána, když nasbíral 5,5 bodu ze 6 kol. Pak se však zdržel dvěma remízami. Toho využil Cagašík a dostal se do vedení. Zaslouženě. Předváděl nesmírné nasazení, ani v časových tísních nepanikařil a v podstatě všechny partie hrál nekompromisně na výhru, často i s několika zbývajícími vteřinami na hodinách. Ovšem ani Závůrka s Vaňkem nezůstávali příliš pozadu a zle navíc dotíral i mladý Martin Nehyba (2105), který nezaznamenal v turnaji ani jedinou remízu a těšil se velké podpoře spoluhráčů, kteří takový výkon ocenili. Chleba se nakonec lámal až v posledním kole.

Závůrka po předchozí jediné prohře mocně finišoval a třemi výhrami v řadě se dral do popředí. Cagašík i Vrána potřebovali rovněž zvítězit. A tak jakékoliv taktizování šlo stranou a všichni se do toho opřeli naplno. Nejtěžší úlohu měl pravděpodobně Cagašík, kterému los přidělil výše zmíněného dravého Nehybu. A partie to byla opravdu tvrdá a infarktová. Nehyba byl velmi blízko remíze ve zcela vyrovnané věžovce, kterou však Cagašík v oboustranné vrcholné časové tísni s méně než minutou na hodinách tvrdě tahal na výhru.

V divoké změti dlouhé řady bleskově po sobě jdoucích tahů ukázal lepší techniku a postřeh a svého mladého soka za uznalého potlesku diváků nakonec postavil před mat, když na hodinách mu zůstaly pouhé 4 sekundy. Po vítězství vyskočil, odběhl kousek od šachovnice a potřeboval uvolnit nahromaděné nervy. Vyhrál však i Vrána. A tak se při rovnosti 7,5 bodů trojice hráčů čekalo na pomocné hodnocení.

To nakonec rozhodlo o tom, že celkové vavříny si užil Vrána, který v bezprostřední reakci pouze prohodil, že turnaj byl opravdu obtížný a že už nějakou dobu prvenství neslavil. Malinko zklamaný byl Cagašík, který se šachově opravdu nadřel: „Samozřejmě, že druhé místo je krásné a bylo by nevděčné je hanit. Ale k triumfu mi chyběl opravdu jen kousek a hodně jsem se dnes napracoval. A tak v koutku duše mě to samozřejmě mrzí.“ Závůrka byl s bronzovou pozicí spokojen a rozdával úsměvy na všechny strany. Nepopulární brambora tak zůstala Nehybovi, o kterém všichni ale v budoucnu ještě hodně uslyší!

Závěrečné předávání cen proběhlo v uvolněné a přátelské atmosféře, když ve vzduchu bylo jasně cítit už i ždibec slavnostní nálady nad nadcházejícím Adventem. Volných chvilek mezi jednotlivými koly šachisté samozřejmě využili a udělali opravdu dobrou tržbu místnímu obchodu s tvarůžkovými specialitami, bez který se přece nemohli vrátit domů. A tak kromě poděkování organizátorům a přání spousty elánu do dalších deseti let se sluší všem povinšovat klidné a pohodové očekávání příchodu největších svátků v roce!

Autor článku: Ladislav Spurný


Poděkování
Dění na jubilejním ročníku šachového turnaje přiblížil hráč ze Šternberka a šachový publicista Ladislav Spurný. Rád bych poděkoval všem sponzorům a dále i spoluhráčům z klubu. Díky sponzorům mají hráči možnost vyhrát hodnotné ceny. Nikdo z Loštic neodjel bez ceny. Bez nezištného zapálení všech, kteří zajišťovali zázemí a chod turnaje, by se nepodařilo vytvořit pohodovou atmosféru pro všechny zúčastněné. Dovolím si vyjmenovat sponzory: Tvarůžkárna A.W. Loštice, Město Loštice, ZLKL-ELBEE Loštice, David Kofránek, Stavebniny Prodoma Mohelnice, Prodejna Darka, Rybářské potřeby Mivardi Mohelnice, MERKURIUS a.s., Jiří Bálek, Metrie Loštice, PALOMO Loštice, Bohumil Till, Patrik Koukol-Svítidla, ZEKOF-Jiří Frencl, Kavárna u lišky Bystroušky-Roman Činčara, Taxi-Oliverius, Restaurace Golf Club Mohelnice, Vlastislav Heidenreich Elektromotory Loštice, PSP Kancelářská technika Mohelnice.

Za ŠK Loštice David Kofránek

Bohatá fotogalerie a výsledky k nalezení na stránkách šachového klubu Loštice:
Naviděnou zase v příštím roce (28.11.2020)
Žádné komentáře:

Okomentovat